2011 Greater Boston XC Invitational Results

Greater Boston XC Invitational

Topsfield, MA
October 1, 2011

Men 8K Overall

                     Topsfield Cross Country Festival
                         Greater Boston Track Club
                                  8K Men
          Bradley Palmer State Park  October 1,2011     10:00 pm
    Results by AB-MAC Finish Systems (781-593-6562) jsa777@verizon.net

Place TmPl No.  Name               Club                   Time  Pace
===== ==== ==== ================== ====================== ===== =====
    1         3 Justin Lutz        BAA                    25:21  5:06
    2        15 Nate Jenkins       Saucony                25:25  5:07
    3    1   39 Jason Ayr          GBTC                   26:45  5:23
    4    2   38 Ted Breen          GBTC                   27:17  5:30
    5    3   36 Xaviour Walker     GBTC                   27:30  5:32
    6    4   37 Chris Hine         GBTC                   27:38  5:34
    7        11 Kevin Tilton       CMS                    27:49  5:36
    8    5   65 TJ Unger           HFC Striders           27:59  5:38
    9    6   58 Lee Danforth       HFC Striders           28:02  5:39
   10    7   40 Eric Mendoza       GBTC                   28:06  5:40
   11    8   48 Ben Wheatley       GBTC                   28:12  5:41
   12    9   46 Junyong Pak        GBTC                   28:13  5:41
   13        50 Matthew Germain    Sisu Project           28:15  5:41
   14   10   56 Jason Cakouros     HFC Striders           28:19  5:42
   15         5 James Pawlicki     CMS                    28:27  5:44
   16   11   63 Mark McDermott     HFC Striders           28:33  5:45
   17        34 Adam Greespan      GBTC                   29:10  5:52
   18        35 Ryan Irwin         GBTC                   29:28  5:56
   19   12   62 Brendan Lynch      HFC Striders           29:41  5:59
   20        44 Dan Hall           GBTC                   30:25  6:07
   21   13   64 Michael Mezejewski HFC Striders           30:59  6:14
   22   14   66 Thomas Vossen      HFC Striders           31:25  6:20
   23        52 Larry Fowle        Sisu Project           31:35  6:22
   24        12 Kevin Cordaro      Flying Jackalope Track 32:08  6:28
   25        57 Chris Canning      HFC Striders           32:25  6:32
   26        10 Bill Newsham       GCS                    33:43  6:47
   27        53 Dan Atkinson       HFC Striders           33:51  6:49
   28        45 Ken Ross           GBTC                   33:54  6:50
   29        41 Bruce Bond         GBTC                   34:17  6:54
   30         1 Dirk VandePol      Asics Aggies           34:43  6:59
   31        18 W.F. Newhall       Springfield Track Club 35:08  7:05
   32        43 Tom Derderian      GBTC                   35:35  7:10
   33        47 Joel Bargmann      GBTC                   36:06  7:16

Women 5K Overall

                     Topsfield Cross Country Festival
                         Greater Boston Track Club
                                 5K Women
          Bradley Palmer State Park  October 1,2011     10:00 pm
    Results by AB-MAC Finish Systems (781-593-6562) jsa777@verizon.net
Place TmPl No.  Name               Club                   Time  Pace
===== ==== ==== ================== ====================== ===== =====
    1        17 Cheryl Anderson    NYAC                   18:12  5:52
    2    1   25 Sara Donahue       GBTC                   18:49  6:04
    3    2   28 Aly Millett        GBTC                   18:53  6:05
    4    3   26 Victoria Barnaby   GBTC                   19:12  6:11
    5        13 Tennie Renkens                            19:39  6:20
    6    4   22 Anna Novick        GBTC                   19:42  6:21
    7    5   21 Allsion McCabe     GBTC                   19:51  6:24
    8    6   24 Medena Knespl      GBTC                   20:09  6:30
    9        16 Melissa Donais     Saucony Hurricanes     20:23  6:34
   10    7   31 Katie Famous       GBTC                   20:24  6:34
   11        80 Danielle Sargent   Sisu Project           20:51  6:43
   12        23 Annie Morgan       GBTC                   21:28  6:55
   13        27 Scarlett Graham    GBTC                   21:57  7:04
   14         8 Debra Beaulieu     Max Potential Training 23:42  7:38
   15         7 Maura MacLean      Max Potential Training 24:23  7:51
   16         4 Dena Domey         Max Potential Training 25:31  8:13
   17        30 Cynthia Hastings   GBTC                   26:00  8:22
   18        14 Tiffany normandin                         26:42  8:36
   19        29 Sofya Tenenbaum    GBTC                   29:14  9:25

Men 8K Team

                     Topsfield Cross Country Festival
                         Greater Boston Track Club
                                  8K Men
          Bradley Palmer State Park  October 1,2011     10:00 pm
    Results by AB-MAC Finish Systems (781-593-6562) jsa777@verizon.net

                     *********** TEAM SCORE **********

  1.    17  GBTC                   (  27:28  2:17:16)
=====================================
  1      1  Jason Ayr                     26:45
  2      2  Ted Breen                     27:17
  3      3  Xaviour Walker                27:30
  4      4  Chris Hine                    27:38
  5      7  Eric Mendoza                  28:06
  6   ( 8 ) Ben Wheatley                  28:12
  7   ( 9 ) Junyong Pak                   28:13

  2.    44  HFC Striders           (  28:31  2:22:34)
=====================================
  1      5  TJ Unger                      27:59
  2      6  Lee Danforth                  28:02
  3     10  Jason Cakouros                28:19
  4     11  Mark McDermott                28:33
  5     12  Brendan Lynch                 29:41
  6   ( 13) Michael Mezejewski            30:59
  7   ( 14) Thomas Vossen                 31:25

Women 5K Team

                     Topsfield Cross Country Festival
                         Greater Boston Track Club
                                 5K Women
          Bradley Palmer State Park  October 1,2011     10:00 pm
    Results by AB-MAC Finish Systems (781-593-6562) jsa777@verizon.net

                     *********** TEAM SCORE **********

  1.    15  GBTC                   (  19:18  1:36:27)
=====================================
  1      1  Sara Donahue                  18:49
  2      2  Aly Millett                   18:53
  3      3  Victoria Barnaby              19:12
  4      4  Anna Novick                   19:42
  5      5  Allsion McCabe                19:51
  6   (  6) Medena Knespl                 20:09
  7   (  7) Katie Famous                  20:24