2001 Bradley Palmer Cross-Country Club Challenge Results

Bradley Palmer Cross-Country Club Challenge

Bradley Palmer State Park
Topsfield, Massachusetts
Sunday, October 14, 2001

Sponsored by
Greater Boston Track Club
and
North Shore Striders

Drizzle, 55 degrees
4.4 miles
Pictures by Roger Perham

Men's Team Results
GBTC 32, GLRR 56, CSU 57, WCRC 114

Men's Individual Results

Name            Time    Affiliation
T. Carey        23:15   GBRC
M. Lyons        24:19   GBTC
T. McNatt       24:23   CSU
J. Barbour      24:27   GLRR
B. Nephew       24:28   GBTC
T. Doody        24:36   GLRR
J. Dunklee      24:38   GBTC
J. Ayers        24:55   NSS
J. Shairs       25:00   NSS
J. Waldron      25:13   CSU
S. Ludquist     25:29   CSU
R. Voliva       25:40   GBTC
M. Lechleider   25:50   GLRR
O. Shpyrko      25:55   CSU
M. Dimuaro      26:15   NSS
J. Goodwin      26:31   GLRR
P. Riley        26:43   GLRR
R. Rerko        26:53   GBTC
T. Dmukauskus   26:59   CSU
C. Spinney      27:10   WCRC
M. McCormick    27:15   WCRC
D. Boucher      27:18   WCRC
M. Coddaire     27:35   GLRR
K. Bullock      27:38   Una.
J. Morisseau    27:53   WCRC
T. O'Donoghue   27:54   Una.
S. Hu           27:59   GBTC
J. Silva        28:15   CSU
D. Hennigar     28:40   WCRC
M. Urquiola     28:43   GBTC
J. Grillo       29:27   GBTC
T. Carroll      29:49   GLRR
J. Berit        29:53   GBTC
P. Thompson     29:58   CSU
G. Passler      30:17   WCRC
J. Blousyine    31:28   Una.
J. Kinchsular   31:29   Una.
C. Gouldson     32:12   GLRR
D. Alden        35:03   CR
R. Clarizia     37:01   Una.
D. Salb         37:55   CR
R. Aubert       38:30   GLRR
S. Seminerio    40:09   CSU

Women's Team Results
GBTC 15

Women's Indivudual Results

Name            Time    Affiliation
A. Decamp       27:56   Una.
M. Leier        28:54   GBTC
J. Kinney       30:31   GBTC
L. Kriete       31:01   GBTC
M. Moore        31:03   GBTC
E. Hill         32:02   GBTC
S. Tanona       32:52   NSS
S. Nephew       33:54   GBTC
M. Latta        34:30   GBTC
C. Hastings     36:04   GBTC
C. Anderson     37:04   LAC
N. Hartman      39:20   Una.
J. St. Pierre   40:30   CR
A. Hatch        41:18   LAC
M. Harada       44:31

Kid's Fun Run Race 1.6 miles

Boy's

Name              Time
Preston Wholley   10:03
Dunean Mischa     10:13
Dan Wang          10:47
Matt Miranda      10:59
Craig Fram        11:00
Shawn Giarrussa   11:06
Chris Forbes      11:16
Patrick Condon    11:19
Steven Dalrymple  11:56
Sean Cunningham   12:03
Danny Lechleider  12:08
Lucas Bergeron    12:10
Sean McNiff       12:59
Andrew Nelson     13:46
Shawn Danahy      14:42
Chris Brickman    14:55
Jake Mulligan     14:58
Joseph Rodenhiser 17:14
Derek Langlois    17:59
Mark Katz         19:10

Girl's

Name              Time
Nikki Lechleider  10:48
Natalie Dorsey    10:56
Sarra Bergeron    12:01
Johnna Motta      12:12
Rebecca Enos      12:51
Katie Brien       13:14
Kelly McNiff      13:33
Katherine Cairmie 13:37
Briana Caimie     14:52
Mandi Thorton     14:58
Ashley Farnsworth 15:12
Shannon Cooney    16:21
Savannah Macshall 16:28
Samantha Iwen     17:50
Tayla Nightingale 18:45
Mary Beth Bnano   18:47
Kaila Harb        19:46
Lauren Clark      20:08
Jane Derderian    20:20
Stephanie Davis   20:37
Emily Katz        21:20