2009 GBTC Invitational Results

GBTC Invitational

Gordon Indoor Track Facility
Harvard University
Sunday, January 18, 2009

Final Results

Updated January 20, 2009, to remove errors in the Invitational events.

  Harvard University                                     Hy-Tek's MEET MANAGER  12:56 PM
                     2009 Greater Boston Track Club Invitational - 1/18/2009
                            Gordon  Indoor Track - Harvard University
                                             Results
  Women 60 Meter Dash Open
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ruddock, Natasha             Essex CC                  7.90q  2
  2 Matthias, Sasha-Kay          Essex CC                  7.95q  3
  3 Richards, Sasha-Gay          Essex CC                  8.10q  4
  4 Howard, Nia                  Roxbury CC                8.18q  4
  5 Wells, Tanisha               Essex CC                  8.19q  1
  6 Denny, Seanne             16 Cambridge Jets            8.30q  4
  7 Fitzpatrick, Tatiana      17 Cambridge Jets            8.35q  3
  8 Conway, Kasey                Bentley                   8.40q  3
  9 Dreher, Kathleen             Patriot Athletics         8.43   2
 10 Walker, Candice              Essex CC                  8.45   1
 11 Kovacs, Deborah           37 Liberty AC                8.48   1
 12 Ditroia, Elizabeth           Bentley                   8.67   2
 13 Czurylo, Monika              Bentley                   8.69   4
 14 Johnson, Keisha              Bentley                   8.75   2
 15 Malonis, Alexandra           Bentley                   8.86   3
 16 Willis, Deidra               Phillips Andover          8.88   4
 17 Law, Maggie                  Phillips Andover          9.07   2
 18 Fumudoh, Ziwe                Phillips Andover          9.11   1
 19 Shimer, Sophia               Phillips Andover          9.38   3
 20 Burgess, Anna                Phillips Andover          9.41   3
 21 Fortuna, Paula            48 Mass Velocity             9.48   4
 22 Reohr, Melissa               Bentley                   9.49   1
 23 Bhaiwala, Zahra              Phillips Andover          9.74   2

  Women 60 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Ruddock, Natasha             Essex CC                  7.73
  2 Matthias, Sasha-Kay          Essex CC                  7.83
  3 Richards, Sasha-Gay          Essex CC                  8.07
  4 Wells, Tanisha               Essex CC                  8.12
  5 Howard, Nia                  Roxbury CC                8.15
  6 Denny, Seanne             16 Cambridge Jets            8.25
  7 Conway, Kasey                Bentley                   8.34
  8 Fitzpatrick, Tatiana      17 Cambridge Jets            8.38

  Women 200 Meter Dash Open
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Richards, Sasha-Gay          Essex CC                 26.37   1
  2 Brathwaite, Monet         16 Cambridge Jets           26.56   1
  3 Bell, Ashely                 So. Conn. St.            26.73   1
  4 Howard, Nia                  Roxbury CC               26.83   8
  5 Gannon, Kerri             26 Unattached               26.91   1
  6 Wells, Tanisha               Essex CC                 26.93   1
  7 O'Brien, Sara                Greater Boston TC        27.00   2
  8 Munsey, Jennifer             So. Conn. St.            27.15   2
  9 Ciccarelli, Rebecca          Bentley                  27.34   3
 10 Denny, Seanne             16 Cambridge Jets           27.38   2
 11 Kloiber, Christine           Greater Boston TC        27.53   2
 12 Kovacs, Deborah           37 Liberty AC               27.63   3
 13 Flieger, Corinne             Bentley                  28.10   3
 14 Sneed, Amaris                So. Conn. St.            28.11   3
 15 Dreher, Kathleen             Patriot Athletics        28.12   3
 16 Douvadjian, Justine          Bryant                   28.22   3
 17 Clare, Tessa                 Greater Boston TC        28.22   2
 18 Weatherall, Grace            Phillips Exeter          28.28   7
 19 Walker, Candice              Essex CC                 28.30   1
 20 DeJeong, Emily               Phillips Exeter          28.42   5
 21 Harrington, Sydney           Greater Boston TC        28.85   6
 22 Czurylo, Monika              Bentley                  28.93   4
 23 Conway, Kasey                Bentley                  29.25   4
 24 Gormer, Lauren               Phillips Exeter          29.33   4
 25 Dissmore, Siera              Phillips Exeter          29.50   8
 26 Ditroia, Elizabeth           Bentley                  29.54   4
 27 O'Grady, Clare               Phillips Exeter          29.64   6
 28 Burgess, Anna                Phillips Andover         29.70   7
 29 Caicedo, Stephanie           So. Conn. St.            29.91   4
 30 Tefft, Karina                Phillips Exeter          30.00   5
 31 Law, Maggie                  Phillips Andover         30.17   7
 32 Holloman-Pressley, Sydne  17 Unattached               30.19   4
 33 Puppala, Bhargavi            Phillips Exeter          30.29   6
 34 Rohan, Brianna               Patriot Athletics        30.36   6
 35 Fumudoh, Ziwe                Phillips Andover         30.38   7
 36 Biggins, Colleen             clark university         30.76   6
 37 Willis, Deidra               Phillips Andover         30.77   7
 38 Evans, Meagan                Bryant                   30.82   5
 39 Shimer, Sophia               Phillips Andover         31.23   8
 40 Malonis, Alexandra           Bentley                  31.24   5
 41 Grieg, Liane                 Bryant                   31.35   5
 42 Bhaiwala, Zahra              Phillips Andover         31.59   8
 43 Fortuna, Paula            48 Mass Velocity            32.11   8
 44 Izen, Sydney              15 Emerging Elite           32.40   7
 45 Reohr, Melissa               Bentley                  32.44   5
 -- Williams, Rachel             Bryant                     DNF   6

  Women 400 Meter Dash Open
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Dumont, Akeisha              Essex CC                 57.78   1
  2 Pierre-Louis, Josette        Greater Boston TC        57.88   1
  3 Hetmeyer, Claudette          Bronx CC                 59.68   1
  4 O'Brien, Sara                Greater Boston TC      1:00.27   2
  5 Edwards, Magan               Essex CC               1:00.40   1
  6 Brathwaite, Monet         16 Cambridge Jets         1:00.76   2
  7 Gannon, Kerri             26 Unattached             1:01.49   1
  8 Munsey, Jennifer             So. Conn. St.          1:01.59   2
  9 Kloiber, Christine           Greater Boston TC      1:01.60   2
 10 Ciccarelli, Rebecca          Bentley                1:01.76   2
 11 Clare, Tessa                 Greater Boston TC      1:02.73   3
 12 Sneed, Amaris                So. Conn. St.          1:04.27   3
 13 Pelletier, Katie             Bryant                 1:04.28   3
 14 Papalia, Amy                 Bentley                1:04.70   3
 15 Najar, Hannah                Phillips Exeter        1:04.84   4
 16 Warner, Kimberly             Bryant                 1:05.11   3
 17 Cahill, Kendra            17 Cambridge Jets         1:05.94   3
 18 Jessee, Katie                Patriot Athletics      1:06.97   4
 19 Andrade, Breanna          15 Unattached             1:07.84   4
 20 Pineda, Katherine            Phillips Exeter        1:09.42   4
 21 Valette, Zoe                 Phillips Exeter        1:10.53   4
 22 Gosling, Katie               Wellesley              1:15.21   4

  Women 800 Meter Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Reilly, Stephanie         30 R.Un                   2:11.38
  2 Regan, Catherine             New Balance Boston     2:12.53
  3 Ballard, Erin                New Balance Boston     2:17.23
  4 Nelson, Alissa            28 Unattached             2:18.84
  5 Hayden, Laura                Greater Boston TC      2:22.19
  6 Clark, Deanna                Greater Boston TC      2:22.55
  7 Murphy, Megan             24 Unattached             2:23.19
  8 Day, Jonique                 Essex CC               2:27.31
  9 Kennedy, Lindsey             Bentley                2:27.93
 10 Powell, Barbara              Bentley                2:29.88
 11 Davis, Diana              23 Unattached             2:30.49
 12 Marrero, Evelyn              Bentley                2:30.68
 13 Stephens, Victoria           Unattached             2:31.34
 14 Purcell Maillet, Erin     13 Cambridge Jets         2:32.24
 15 Roderman, Brittany           Bentley                2:33.20
 16 Walker, Jasmine              Essex CC               2:33.51
 17 Johnson, Erin.               Northeastern           2:35.65
 18 Hanlon, Christine            Phillips Exeter        2:36.15
 19 golemme, leslie           43 Liberty AC             2:36.31
 20 Garber, Amanda               Bryant                 2:38.17
 21 Campbell, Kendrick           Phillips Exeter        2:41.78
 22 Donovan, Marissa             Bryant                 2:45.55
 23 Eversley, Ocean           50 Liberty AC             2:48.69
 24 Arouca, Katelyn              Bryant                 2:51.10

  Women 800 Meter Run Championship Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Reilly, Stephanie         30 R.Un                   2:11.38
  2 Regan, Catherine             New Balance Boston     2:12.53
  3 Ballard, Erin                New Balance Boston     2:17.23
  4 Nelson, Alissa            28 Unattached             2:18.84
  5 Murphy, Megan             24 Unattached             2:23.19
  6 Day, Jonique                 Essex CC               2:27.31
  7 Powell, Barbara              Bentley                2:29.88
  8 Walker, Jasmine              Essex CC               2:33.51
  9 Johnson, Erin.               Northeastern           2:35.65

  Women 1 Mile Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Warden, Kat                  Unat-Boston U.         4:57.93
  2 Malloy, Caitlin              New Balance Boston     5:01.56
  3 Archard, Erin                New Balance Boston     5:02.77
  4 Coogan, Katrina           15 Phillips Exeter        5:03.16
  5 McCabe, Allison              Greater Boston TC      5:03.47
  6 Lee, Jennifer                Greater Boston TC      5:05.17
  7 Crispin, Sarah               New Balance Boston     5:08.66
  8 Nash, Melissa                Bentley                5:13.04
  9 Hatton, Cayla                Phillips Andover       5:14.26
 10 Clark, Caitlyn            24 Sisu Project           5:16.22
 11 Gaskins, Ronnesia            Greater Boston TC      5:18.22
 12 Briasco, Elizabeth        16 Awesome Power          5:21.91
 13 Davis, Diana              23 Unattached             5:26.17
 14 Jackson, Kimberly         30 Prmh                   5:26.63
 15 Green, Yvonne                New Balance Boston     5:29.25
 16 Famous, Katie                Greater Boston TC      5:29.32
 17 Chula-Maguire, Kimberley  33 Prmh                   5:30.98
 18 Milne, Lee                   Emerging Elite         5:32.53
 19 Powell, Barbara              Bentley                5:33.03
 20 Hastings, Hannah             Greater Boston TC      5:35.98
 21 Marrero, Evelyn              Bentley                5:41.41
 22 Hanover, Julie            38 Unattached             5:43.36
 23 Freeley, Bridget          16 Emerging Elite         5:46.59
 24 Linov, Pamela             45 Liberty AC             5:48.17
 25 Graham, Rachel               Bentley                5:52.79
 26 Barry, Riley              15 Emerging Elite         5:58.43
 27 Ellinger, Katie              Phillips Andover       5:58.82
 28 golemme, leslie           43 Liberty AC             6:00.38
 29 Sichko, Stassja              Phillips Andover       6:06.46
 30 Lein, Karen               50 Liberty AC             7:31.98

  Women 1 Mile Run Championship Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Warden, Kat                  Unat-Boston U.         4:57.93
  2 Malloy, Caitlin              New Balance Boston     5:01.56
  3 Archard, Erin                New Balance Boston     5:02.77
  4 Coogan, Katrina           15 Phillips Exeter        5:03.16
  5 McCabe, Allison              Greater Boston TC      5:03.47
  6 Lee, Jennifer                Greater Boston TC      5:05.17
  7 Crispin, Sarah               New Balance Boston     5:08.66
  8 Nash, Melissa                Bentley                5:13.04
  9 Clark, Caitlyn            24 Sisu Project           5:16.22
 10 Green, Yvonne                New Balance Boston     5:29.25

  Women 3000 Meter Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Holbrook, Mariko             Baa                    9:44.71
  2 Kennedy, Laura               New Balance Boston     9:46.01
  3 Donahue, Sara                Greater Boston TC      9:48.20
  4 Radzik, Nicole            22 Unattached            10:19.54
  5 Ovanin, Jane-Marie           Greater Boston TC     10:28.95
  6 Lynch, Meghan                Greater Boston TC     10:29.08
  7 Briasco, Elizabeth        16 Awesome Power         10:41.03
  8 Vance, Tara                  Greater Boston TC     10:56.01
  9 Weng, Jessica                Wellesley             11:01.14
 10 Mallick, Emily            26 Westchester Trac      11:09.83
 11 Fenwick, Casey               Bryant                11:17.08
 12 Ayers, Margaret              Phillips Exeter       11:17.23
 13 Invernizzi, Katelin       22 Boston North          11:18.73
 14 Ragone, Kat                  Bryant                11:31.47
 -- Denise, Jennifer             Bryant                     DNF

  Women 60 Meter Hurdles Open
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Ruddock, Natasha             Essex CC                  8.54q  2
  2 Hill, Kasey               23 Unattached                8.91q  2
  3 Riel, Tiana                  Greater Boston TC         8.97q  1
  4 Poggi, Jenna              17 Air Time Athletics        9.20q  2
  5 Mathelier, Sasha             So. Conn. St.             9.59q  1
  6 Harrington, Sydney           Greater Boston TC        10.09q  2
  7 Kirk, Stephanie              Bryant                   10.24q  1
  8 Petit, Shaina                Northeastern             10.25q  1
  9 Caicedo, Stephanie           So. Conn. St.            10.94   1
 10 Ferryman, Monifa             So. Conn. St.            13.05   2

  Women 60 Meter Hurdles Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Ruddock, Natasha             Essex CC                  8.43
  2 Hill, Kasey               23 Unattached                8.75
  3 Riel, Tiana                  Greater Boston TC         8.85
  4 Mathelier, Sasha             So. Conn. St.             9.44
  5 Harrington, Sydney           Greater Boston TC         9.97
  6 Petit, Shaina                Northeastern             10.15
  7 Kirk, Stephanie              Bryant                   10.71

  Women 4x440 Yard Relay Open
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Essex CC  'A'                                       4:07.65
  2 Liberty  'A'                                        4:51.64

  Women High Jump Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hawkes, Jennifer             Greater Boston TC        1.58m
  2 Clare, Tessa                 Greater Boston TC        1.57m
  3 Riel, Tiana                  Greater Boston TC       J1.57m
  4 Mathelier, Sasha             So. Conn. St.           J1.57m
  5 Govatsos, Andrea             Northeastern             1.52m
 -- Chanaj, Joanna               Bryant                      NH
 -- Farbotko, Melanie            Bryant                      NH
 -- Biggins, Colleen             clark university            NH
 -- Katie, Hoyt                  So. Conn. St.               NH

  Women Pole Vault Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Mathelier, Sasha             So. Conn. St.            3.66m
  2 Bennett, Lauren              Northeastern             3.36m
  2 Poggi, Jenna              17 Air Time Athletics       3.36m
  4 Reardon, Brittany         16 Unattached               3.21m
  5 Furlong, Ashley              Northeastern             3.06m
  5 Hafford, Kristen             Northeastern             3.06m
  7 Ganley, Karla             14 Air Time Athletics       2.76m
  8 McPhee, Hanna             16 Air Time Athletics       2.61m
  9 Mestre, Yanelis           15 Air Time Athletics      J2.61m
 -- Foti, Jacqui                 Unattached                  NH
 -- Brown, Stephanie          14 Air Time Athletics          NH
 -- Cassata, Rachel              Northeastern                NH
 -- Houde, Rebecca               So. Conn. St.               NH
 -- Lawler, Kathleen             So. Conn. St.               NH

  Women Long Jump Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Howard, Nia                  Roxbury CC               5.25m
  2 Walker, Courtni              So. Conn. St.            5.18m
  3 Fitzpatrick, Tatiana      17 Cambridge Jets           5.17m
  4 Saylor, Sasha                So. Conn. St.            4.81m
  5 Dreher, Kathleen             Patriot Athletics        4.80m
  6 Johnson, Keisha              Bentley                  4.68m
 -- Biggins, Colleen             clark university            ND
 -- Le, Jeanine                  clark university            ND
 -- Hutchinson, Amy              Bryant                      ND
 -- Malonis, Alexandra           Bentley                     ND

  Women Triple Jump Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Williams, Sherita         27 Greater Boston TC       12.93m
  2 Matthias, Sasha-Kay          Essex CC                11.28m
  3 Saylor, Sasha                So. Conn. St.           10.68m
  4 Walker, Courtni              So. Conn. St.          J10.68m
  5 Johnson, Keisha              Bentley                 10.50m
  6 Flieger, Corinne             Bentley                 10.06m

  Women Shot Put Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Harrison, Patricia           Northeastern            12.58m
  2 Hill, Kasey               23 Unattached              12.48m
  3 Riel, Tiana                  Greater Boston TC       11.04m
  4 Connor, Stacey               Greater Boston TC       10.97m
  5 Petit, Shaina                Northeastern            10.49m
  6 Murphy, Deirdre              Greater Boston TC       10.23m
  7 Kearney, Kasey               Bentley                  9.82m
  8 Axelrod, Kelsie              Bentley                  7.95m
 -- Conzater, Sasha              Roxbury CC                  ND
 -- Helton, Takiah            18 Y-Speed Track Club          ND

  Women Weight Throw Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Bishop, Kelsey            21 Unattached              14.01m
  2 Stowers, Lee              18 Unattached              13.92m
  3 Rose, Fatima              18 Unattached              12.94m
  4 Connor, Stacey               Greater Boston TC       11.24m
  5 Power, Brittany           18 Unattached              11.15m
  6 Keller, Katy              16 Unattached              10.52m
  7 Crocker, Heather             Northeastern             8.68m
  8 Kearney, Kasey               Bentley                  7.70m

  Men 60 Meter Dash Open
===================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Egbe, Amechi              19 C.T.S. Track Club         7.17q  4
  2 Gordan, Lalonde           19 Musketeers Track          7.17q  2
  3 Burwell, Wayne               Greater Boston TC         7.18q  4
  4 Fahnenstiel, John         20 Unattached                7.19q  3
  5 Thomas, Webster           21 Unattached                7.20q  4
  6 Tirella, Christian           Greater Boston TC         7.27q  4
  7 Harris, Antwan            23 Unattached                7.28q  3
  8 Shreeves, Andre           28 Unattached                7.29q  2
  9 Lewis, Harry                 Essex CC                  7.30   1
 10 Kromah, Louseney             Roxbury CC                7.35   2
 11 Regan, Tim                   Unattached                7.45   4
 12 Adeola, Immanuel             Groton School             7.46   3
 13 Anderson, Iton               Essex CC                  7.47   1
 14 Assini, Nick              21 Unattached                7.48   1
 15 Hoffner, Justin              Bryant                    7.56   2
 16 Conley, Thomas            31 Unattached                7.62   3
 17 Sadler, Layne                Bentley                   7.64   2
 18 Ukadike, Justice             Phillips Exeter           7.71   1
 19 Perron, Zach                 Bryant                    7.74   3
 20 Chan, Stephen                Phillips Exeter           7.76   2
 21 Kruy, Joseph                 Phillips Andover          7.77   2
 22 Narayan, Ram                 Phillips Andover          7.89   4
 23 Ma, Michael                  Phillips Andover          7.91   1
 24 Adegbe, Jesse                Unattached                7.97   3
 25 Puckerine, Jerell            Musketeers Track          8.02   4
 26 Rossi, Mike                  Bentley                   8.04   1
 27 Whitworth, Issaac            Northeastern              8.06   1
 28 Parra, Ben                   Patriot Athletics         8.12   4
 29 Du, Alexander                Phillips Andover          8.32   1
 30 Zhang, Eddie                 Phillips Andover          8.38   3
 31 Coppola, John             19 clark university          8.39   3
 32 Morlani, Anthony             Phillips Andover          8.54   2

  Men 60 Meter Dash Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Egbe, Amechi              19 C.T.S. Track Club         7.03
  2 Fahnenstiel, John         20 Unattached                7.09
  3 Burwell, Wayne               Greater Boston TC         7.11
  4 Thomas, Webster           21 Unattached                7.18
  5 Tirella, Christian           Greater Boston TC         7.20
  6 Shreeves, Andre           28 Unattached                7.23
  7 Gordan, Lalonde           19 Musketeers Track          7.24
  8 Harris, Antwan            23 Unattached                7.24

  Men 200 Meter Dash Open Open
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Pinder, Demetrius            Essex CC                 21.96   1
  2 Gordan, Lalonde           19 Musketeers Track         22.25   1
  3 Egbe, Amechi              19 C.T.S. Track Club        22.46   1
  4 O'Connor, Thomas             Bryant                   22.47   2
  5 Vatti, Mike                  Bentley                  22.57   2
  6 Burwell, Wayne               Greater Boston TC        22.65   3
  7 Phillip, Isaiah           18 Musketeers Track         22.70   2
  8 Manenkoff, Jason          26 NJ Elite                 22.79   8
  9 Tirella, Christian           Greater Boston TC        22.93   1
 10 Benedict, Steven          29 Unattached               23.05   1
 11 Manenkoff, Justin         26 Quikazhell T.G.          23.30   2
 12 Henry, Rome               24 Unattached               23.35   2
 13 Assini, Nick              21 Unattached               23.40   3
 14 Kromah, Louseney             Roxbury CC               23.44   5
 15 Lewis, Harry                 Essex CC                 23.62   2
 16 Regan, Tim                   Unattached               23.68   3
 17 Bucknor, Tafari           18 Musketeers Track         23.82   3
 18 Early, Peter              18 Unattached               23.94   3
 19 Potter, Chase                Phillips Andover         24.05   5
 20 Adeola, Immanuel             Groton School            24.19   5
 21 Habansky, Adam               Bentley                  24.30   5
 22 Bojanic, Christopher      18 Unattached               24.33   6
 23 Paquin, Shawn                Bentley                  24.47   4
 24 Sadler, Layne                Bentley                  24.60   4
 25 Guida, Andrew                Greater Boston TC        24.69   5
 26 Andersen, Alex            21 clark university         24.72   6
 27 Walant, Tim                  Bentley                  24.78   5
 28 Ukadike, Justice             Phillips Exeter          24.92   7
 29 Kruy, Joseph                 Phillips Andover         25.09   8
 30 Laguerre, Kevin              Northeastern             25.23   4
 31 Gauthier, Andrew             Bentley                  25.30   4
 32 Robertson, Anthony           Musketeers Track         25.31   3
 33 Narayan, Ram                 Phillips Andover         25.58   8
 34 Puckerine, Jerell            Musketeers Track         25.63   6
 35 Bastable, Conrad             Phillips Andover         25.77   7
 36 Ma, Michael                  Phillips Andover         25.83   8
 37 Harris, Denzil               Phillips Exeter          26.05   6
 38 Whitworth, Issaac            Northeastern             26.24   4
 39 Dragone, Nick                Patriot Athletics        26.25   6
 40 Zhang, Eddie                 Phillips Andover         26.34   7
 41 Parra, Ben                   Patriot Athletics        26.46   7
 42 Mongiello, Anthony        30 Unattached               26.52   8
 43 Chan, Stephen                Phillips Exeter          26.91   6
 44 Fischetti, Nicholas       15 Unattached               26.96   7
 45 Morlani, Anthony             Phillips Andover         26.97   7
 46 Du, Alexander                Phillips Andover         27.76   8

  Men 400 Meter Dash Open
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Hylton, Riker                Essex CC                 49.19   1
  2 Davis, Kenneth               Essex CC                 50.05   1
  3 Vatti, Mike                  Bentley                  50.16   1
  4 Williams, Charles            Essex CC                 50.24   2
  5 Engel, Alexander             Bryant                   50.36   1
  6 Reid, Hugh                29 Musketeers Track         50.69   1
  7 Manenkoff, Justin         26 Quikazhell T.G.          51.10   2
  8 DiBella, Michael             Bryant                   51.18   3
  9 Brennan, Joseph           23 Unattached               51.45   2
 10 Wilson, Raymond              Essex CC                 51.89   2
 11 Francois, Eldin              Bronx CC                 52.08   3
 12 Fitzgerald, Andrew           Bryant                   52.34   3
 13 Manenkoff, Jason          26 NJ Elite                 52.34   2
 14 Samuel, Lyndon            15 Musketeers Track         53.68   3
 15 Robertson, Anthony           Musketeers Track         54.12   3
 16 Potter, Chase                Phillips Andover         54.26   5
 17 McDermott, Mark           24 Unattached               54.40   5
 18 Dean, Matt                   Phillips Exeter          54.41   6
 19 Babatunde, Olamide           Phillips Andover         54.47   5
 20 Jones, Gladstone          45 Nike Central Par         54.52   3
 21 Habansky, Adam               Bentley                  55.02   4
 22 Bastable, Conrad             Phillips Andover         55.08   6
 23 Stephen, Garrett             Bentley                  55.23   4
 24 Kilkenny, Ryan               Bentley                  55.30   5
 25 Bakhtiari, Mike              Bentley                  55.34   4
 26 Gauthier, Andrew             Bentley                  55.45   4
 27 Foley, Andrew                Bentley                  55.57   4
 28 Needham, Michael          48 Mass Velocity            55.61   6
 29 Puckerine, Jerell            Musketeers Track         55.83   6
 30 Greene, Harry             18 Unattached               55.94   7
 31 Basile, Vinnie            32 Unattached               56.62   7
 32 Guida, Andrew                Greater Boston TC        57.53   5
 33 Kafkas, Nicholas             Northeastern             57.83   4
 34 Williams, Doug               Black and Tan Tr         58.70   6
 35 Hurlburt, Thomas          19 clark university         59.35   6
 36 Alvarez-Backus, Blaine    44 Unattached               59.63   7
 37 Mongiello, Anthony        30 Unattached               59.83   7
 38 Taft, Tucker              55 Mass Velocity          1:00.55   7
 39 Pomeroy, Bob              46 Unattached             1:01.84   7
 40 Paquin, Shawn                Bentley                1:07.72   5

  Men 800 Meter Run Masters Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Davie, Bruce              45 Greater Boston TC      2:13.59
  2 Steeves, Scott            44 Unattached             2:13.65
  3 Dwyer, Wayne              55 Mystic Runners         2:28.27
  4 Discenza, Leonard         51 Unattached             2:35.26
  5 Segal, Robert             55 Mass Velocity          2:39.53
  6 Viegas, Stephen           59 Mystic Runners         2:42.58
  7 Kolb, Tom                 53 Gcs                    2:45.27

  Men 800 Meter Run Championship Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Otto, Joe                    New Balance Boston     1:56.24
  2 Alliette, Kevin           27 Unattached             1:56.47
  3 Jacques, Peter               Bryant                 1:57.54
  4 Mainwaring, Phil             New Balance Boston     1:57.64
  5 McCann, Chris                New Balance Boston     1:58.39
  6 Getts, Justin                Bryant                 1:58.78
 -- Darcy, Dan                   Bentley                    DNF

  Men 800 Meter Run Open
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Otto, Joe                    New Balance Boston     1:56.24   1
  2 Alliette, Kevin           27 Unattached             1:56.47   1
  3 Jacques, Peter               Bryant                 1:57.54   1
  4 Mainwaring, Phil             New Balance Boston     1:57.64   1
  5 McCann, Chris                New Balance Boston     1:58.39   1
  6 Getts, Justin                Bryant                 1:58.78   1
  7 Clark, Drew                  Bryant                 1:58.86   2
  8 Bender, Dane                 Essex CC               1:59.73   2
  9 Langton, Jeremy              Bentley                2:00.24   2
 10 Morrison, Bengallo           Essex CC               2:00.40   2
 11 Schiller, Matt               Greater Boston TC      2:00.66   2
 12 Cronin, Brian                Greater Boston TC      2:01.00   2
 13 Busby, Ryan                  Bryant                 2:01.32   2
 14 Ibrahim, Abdi                Unattached             2:01.86   2
 15 Newcomb, Kieran           15 Awesome Power          2:02.40   2
 16 Chick, Doug               29 Unattached             2:03.20   3
 17 McDermott, Mark           24 Unattached             2:03.37   3
 18 Discenza, Michael            Phillips Andover       2:03.42   3
 19 McKenna, Steve               Unattached             2:04.12   3
 20 Reid, Hugh                29 Musketeers Track       2:04.68   3
 21 Kennedy, Brian            17 Unattached             2:04.86   3
 22 Coughlin, Benjamin           Bryant                 2:05.69   4
 23 Huminski, Austin             Bryant                 2:06.62   4
 24 Kilkenny, Ryan               Bentley                2:06.63   4
 25 Primes, Mike                 Bentley                2:06.64   4
 26 Najar, Will                  Phillips Exeter        2:06.82   4
 27 Watts, Jim                   Greater Boston TC      2:06.83   3
 28 MacDonald, Stephen           Unattached             2:10.26   4
 29 Robertson, Anthony           Musketeers Track       2:10.74   4
 30 Samuel, Lyndon            15 Musketeers Track       2:14.22   4
 31 Basile, Vinnie            32 Unattached             2:14.81   4
 32 DeLuca, James             25 Wicked Running Club    2:16.91   4
 -- Darcy, Dan                   Bentley                    DNF   1

  Men 1 Mile Run Championship Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ashe, Eric                20 Unattached             4:10.17
  2 Kerr, Matthew             32 Baa                    4:10.74
  3 Natali, Paolo             28 Unattached             4:12.41
  4 Lutz, Justin                 New Balance Boston     4:13.92
  5 Kaijala, Tim                 New Balance Boston     4:14.27
  6 Jenkins, Nate             28 Saucony                4:16.19
  7 Lavallee, Roland             New Balance Boston     4:18.68
  8 Simpson, Chris            40 Black and Tan Tr       4:23.13
  9 Haringa, Matt                Greater Boston TC      4:24.93
 10 Bartlett, Jeff               Sisu Project           4:25.55

  Men 1 Mile Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ashe, Eric                20 Unattached             4:10.17
  2 Kerr, Matthew             32 Baa                    4:10.74
  3 Natali, Paolo             28 Unattached             4:12.41
  4 Lutz, Justin                 New Balance Boston     4:13.92
  5 Kaijala, Tim                 New Balance Boston     4:14.27
  6 Jenkins, Nate             28 Saucony                4:16.19
  7 Lavallee, Roland             New Balance Boston     4:18.68
  8 Simpson, Chris            40 Black and Tan Tr       4:23.13
  9 Haringa, Matt                Greater Boston TC      4:24.93
 10 Bartlett, Jeff               Sisu Project           4:25.55
 11 Bernier, Alan             34 Cms                    4:30.35
 12 Unger, TJ                 30 Hfc Striders           4:30.55
 13 Germain, Matthew          26 Sisu Project           4:30.63
 14 Brunelli, Bryan              Northeastern           4:32.26
 15 Breen, Ted                   Greater Boston TC      4:32.76
 16 Eckel, Ryan                  Greater Boston TC      4:33.08
 17 Leger, Tom                   Phillips Exeter        4:34.77
 18 Newcomb, Kieran           15 Awesome Power          4:35.19
 19 Bergantino, Steve            Bentley                4:37.06
 20 Vona, Jeff                   Bentley                4:40.52
 21 Stanley, Bryan            15 Lynx Elite Athle       4:42.15
 22 Vance, James              19 Johnson & Wales        4:43.32
 23 Guarascio, Michael           Greater Boston TC      4:44.77
 24 Lowe, Chris                  Boston-North           4:44.94
 25 Evanter, Caleb            22 clark university       4:47.62
 26 Richardson, Miles            Phillips Exeter        4:48.13
 27 Nukal, Arjun                 Phillips Exeter        4:48.34
 28 Discenza, Michael            Phillips Andover       4:49.18
 29 Ballenthin, Robby            Bentley                4:49.77
 30 Burnett, Dan                 Emerging Elite         4:49.78
 31 Bourdeau, Dan                Bentley                4:50.82
 32 infascelli, stephen       29 Unattached             4:51.17
 33 Morris, Sam                  Phillips Exeter        4:55.70
 34 MacDonald, Stephen           Unattached             4:59.95
 35 LaLiberte, Justin         21 Unattached             5:04.43
 36 Fava, Dan                    Bentley                5:08.27
 37 Sewell, Alex                 Greater Boston TC      5:12.67
 38 O'Neil, Patrick              clark university       5:18.40
 39 Naughton, Bobby              clark university       5:18.40
 40 Hamilton, James              Phillips Andover       5:19.10

  Men 3000 Meter Run Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Ely, Matthew              32 Baa                    8:40.30
  2 LaRosa, Mark              32 Baa                    8:43.37
  3 Mueller, Bernie           25 Baa                    8:44.02
  4 Smith, Dan                   Greater Boston TC      8:44.26
  5 Mayall, Mark                 New Balance Boston     8:44.33
  6 Carrara, Ryan                New Balance Boston     8:44.92
  7 Bedoya, David                Greater Boston TC      8:45.18
  8 Galebach, Philip          17 Unattached             8:49.42
  9 Raffetto, Louis              Baa                    8:51.45
 10 Teague, Chris             39 Hfc Striders           8:55.38
 11 Mahoney, Chris            31 Whirlaway              8:56.28
 12 Cattagio, Timothy            Unattached             8:56.47
 13 Gordon, Josh                 Baa                    8:59.84
 14 Biggart, Matt                Greater Boston TC      9:03.46
 15 Miller, Ryan              26 Sisu Project           9:03.62
 16 Vance, James              19 Johnson & Wales        9:05.84
 17 Fram, Craig               50 Whirlaway              9:07.84
 18 Pak, Junyong                 Greater Boston TC      9:10.89
 19 Watson, Andy                 Bentley                9:11.51
 20 Casey, Tom                   Bryant                 9:11.54
 21 Webb, Eric                   Bentley                9:12.49
 22 Pazik, Peter              44 Unattached             9:13.44
 23 Mitton, John                 Bryant                 9:13.46
 24 Blouin, John                 Greater Boston TC      9:16.39
 25 Papadopoulos, Giannis        Greater Boston TC      9:18.09
 26 Pawlicki, James           34 Cms                    9:20.74
 27 Kenwood, Mark                Bryant                 9:22.82
 28 Webber, Matthew              Northeastern           9:23.72
 29 Ballenthin, Robby            Bentley                9:24.83
 30 Evanter, Caleb            22 clark university       9:25.96
 31 Maloney, Justin              New Balance Boston     9:28.07
 32 infascelli, stephen       29 Unattached             9:28.86
 33 Uchiki, Tomoaki           34 Greater Boston TC      9:30.16
 34 Smith, Chris                 Greater Boston TC      9:31.26
 35 Reagan, Sean                 Bentley                9:32.03
 36 Mendoza, Eric                Greater Boston TC      9:34.82
 37 Davie, Bruce              45 Greater Boston TC      9:36.75
 38 Witherell, Tom               Bentley                9:38.17
 39 Kennelly, Joseph          19 clark university       9:41.23
 40 Hewitt, Jason                Greater Boston TC      9:43.33
 41 Weinstein, Andrew            Phillips Exeter        9:44.15
 42 Quimby, Alden                Phillips Exeter        9:44.90
 43 Hall, Dan                    Greater Boston TC      9:46.22
 44 Russo, Charlie            31 Somerville Road        9:50.50
 45 Gehen, Dan                   Bryant                 9:51.33
 46 Reiss, Kyle               19 Unattached             9:53.07
 47 Warrington, Pete             Greater Boston TC      9:53.61
 48 Campbell, Gabe               Bentley                9:58.43
 49 Andrews, Tyler            18 Unattached            10:02.59
 50 Breen, Derek                 Bentley               10:10.74
 51 Wyner, Jonathan           48 Cambridge Sports      10:22.22
 52 Short, Timothy            28 Unattached            10:41.08
 53 MacFarland, Gordon        60 Cambridge Sports      10:55.14

  Men 60 Meter Hurdles Open
================================================================
    Name                     Age Team                   Prelims
================================================================
Preliminaries
  1 Aina, Colin               26 Executive Track           7.94q
  2 Cotto, Hector                Greater Boston TC         7.95q
  3 Monteiro, Anthony            Bryant                    8.74q
  4 Akindele-Alo, Adedeji     22 Unattached                8.80q
  5 O'Connor, Jim                Bentley                   9.03q
  6 Anderson, Iton               Essex CC                  9.06q
  7 Bertolami, Andrew            Bentley                   9.12q
  8 Walant, Tim                  Bentley                   9.23q

  Men 60 Meter Hurdles Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
Finals
  1 Cotto, Hector                Greater Boston TC         7.80
  2 Aina, Colin               26 Executive Track           7.92
  3 Akindele-Alo, Adedeji     22 Unattached                8.49
  4 Anderson, Iton               Essex CC                  8.77
  5 Monteiro, Anthony            Bryant                    8.79
  6 O'Connor, Jim                Bentley                   8.93
  7 Walant, Tim                  Bentley                   9.01
  8 Bertolami, Andrew            Bentley                   9.27

  Men 4x440 Yard Relay Open
================================================================
    Team                                                 Finals
================================================================
  1 Essex CC  'A'                                       3:23.33
  2 Musketeers Track Club  'A'                          3:28.45
  3 New Balance Boston  'A'                             3:30.98
  4 Greater Boston TC  'B'                              3:46.09
  5 clark university  'A'                               4:01.48

  Men High Jump Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Staples, Andrew              Northeastern             1.97m
  2 Li, Adrian                   Northeastern            J1.97m
  3 Benjaminsen, Justin          Northeastern             1.87m
 -- Samuel, Lyndon            15 Musketeers Track            NH
 -- Early, Peter              18 Unattached                  NH

  Men Pole Vault Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rodriguez, Pablo             Northeastern             4.71m
  2 McGovern, Brian              Unat-Northeastern        4.56m
  3 Reading, Michael          17 Unattached               3.51m
 -- Chisam, Matt                 Greater Boston TC           NH
 -- amern, martin                Air Time Athletics          NH
 -- Marston, Mike                Northeastern                NH
 -- Casbarro, Nick               Northeastern                NH

  Men Long Jump Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Xavier, John                 Unat-Bronx CC            6.65m
  2 Kusmin, Dave                 Bentley                  6.41m
  3 Bucknor, Tafari           18 Musketeers Track         6.27m
  4 Bergson, Brendan             Northeastern             6.24m
  5 Brida, Chris                 Bryant                   6.03m
  6 Phillip, Isaiah           18 Musketeers Track         5.95m
  7 Bojanic, Christopher      18 Unattached               5.93m
  8 Andersen, Alex            21 clark university         5.91m
  9 Staples, Andrew              Northeastern             5.87m
 10 Laguerre, Kevin              Northeastern             5.83m
 11 Dragone, Nick                Patriot Athletics        5.50m
 -- Concannon, Tim            19 Unattached                  ND
 -- Parra, Ben                   Patriot Athletics           ND
 -- Schueler, Corey           17 Unattached                FOUL

  Men Triple Jump Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Kusmin, Dave                 Bentley                 13.00m
  2 Zurlo, Mark                  Bentley                 12.30m
 -- Davis, Nick                  South Hadley                ND

  Men Shot Put Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Hunter, Nate                 Northeastern            18.24m
  2 Harrison, Richard            Greater Boston TC       17.13m
  3 Page, Michael                Northeastern            13.97m
  4 Jablonski, Patrick           Northeastern            13.70m
  5 Riley, Matt                  Phillips Exeter         13.00m
  6 Caprio, Steve                Northeastern            12.74m
  7 Long, Steven                 Bentley                 12.13m
  8 Burgoyne, Jim             48 Twilight Throwers       11.79m
  9 Chang, Marcus                Bentley                 11.37m
 10 Ginthwain, Erik              Bentley                 10.99m
 -- Mastone, Mark             18 Unattached                FOUL

  Men Weight Throw Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 jussaume, steven          24 Shore AC                19.50m
  2 Isaacs, Aaron                ConnQuest               18.76m
  3 Faboyede, Bamidele           Northeastern            18.08m
  4 Iannetta, Alex               Northeastern            16.07m
  5 Gambardella, Frank        22 Unattached              14.81m
  6 DiCiaccio, Thomas         19 Unattached              13.78m
  7 Anderson, Ian                Northeastern            12.87m
  8 Caprio, Steve                Northeastern            11.42m
  9 Mastone, Andrew           18 Unattached              10.75m

  Mixed 3000 Meter Race Walk Open
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Vincent, Evan            M16 Maine Racewalkers     14:55.06
  2 Taylor, Erin             W30 South Texas Walk      15:41.07
  3 Swerdlow, Charles        M16 Maine Racewalkers     15:59.94
  4 Peckiconis, Stephen      M49 Cambridge Sports      16:16.73
  5 Dunn, Abby               W14 LA Racewalkers        16:18.82
  6 Bernier, Christie        W16 LA Racewalkers        16:23.94
  7 Court-Menendez, Nicole   W14 LA Racewalkers        16:49.44
  8 epstein, larry           M50 New England Walkers   16:50.02
  9 Fowler, Barry            M51 CT Racewalkers        20:17.80

  Mixed 60 Meter Dash Masters Masters
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Travers, Michael         M50 Mass Velocity             8.25
  2 Kelly, Dan               M60 Greater Boston TC         8.42
  3 Pollinger, Arnie         M49 Mass Velocity             8.61
  4 McDonough, Bill          M51 Mass Velocity             8.91
  5 Robinson, Bill           M45 Mass Velocity             9.15
 -- Sumrell, Joseph          M49 Unattached                  FS

  Mixed 200 Yard Dash Masters
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Needham, Michael         M48 Mass Velocity            25.45   2
  2 Moore, Brian               M Black and Tan Tr         26.10   1
  3 Taft, Tucker             M55 Mass Velocity            27.21   2
  4 Kelly, Dan               M60 Greater Boston TC        27.40   2
  5 Robinson, Bill           M45 Mass Velocity            29.39   1
  6 McDonough, Bill          M51 Mass Velocity            29.52   2
  7 Discenza, Leonard        M51 Unattached               30.47   1

  Mixed 1 Mile Run Masters
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 O'Leary, Joseph          M41 Somerville Road        4:36.74
  2 Cakouros, Jason          M43 Hfc Striders           4:38.56
  3 Collins, Bob               M Baa                    4:44.37
  4 M?rd, Dave             M23 Baa                    5:24.50
  5 Dwyer, Wayne             M55 Mystic Runners         5:27.91
  6 Bargmann, Joel           M56 Greater Boston TC      5:28.88
  7 Discenza, Leonard        M51 Unattached             5:57.63
  8 Kolb, Tom                M53 Gcs                    5:58.42
  9 Stirrat, Susan           W53 Whirlaway              6:42.81

  Mixed Shot Put Masters Masters
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Morse, Tim               M52 Twilight Throwers       12.15m
  2 Burgoyne, Jim            M48 Twilight Throwers       12.00m

  Mixed Weight Throw Masters Masters
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Cahners, Bob             M66 Unattached              17.76m
  2 Morse, Tim               M52 Twilight Throwers       15.84m
  3 Burgoyne, Jim            M48 Twilight Throwers       10.36m